Oferta edukacyjna
Programy realizowane w przedszkolu.
Program wychowania przedszkolnego ,,Trefliki w przedszkolu”
Program „Trefliki w przedszkolu”, adresowany do nauczycieli wychowania przedszkolnego. Autorka zaproponowała realizację całej podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Program w przyjazny sposób wprowadza w cztery obszary podstawy programowej: fizyczny, emocjonalny, społeczny i poznawczy, z odniesieniem do kompetencji kluczowych. Dzięki temu nauczyciel w sposób świadomy może realizować podstawę programową wychowania przedszkolnego i kompetencje, a ponadto uchwycić korelacje pomiędzy osiągnięciami dzieci na koniec edukacji przedszkolnej, a rozwijaniem poszczególnych kompetencji. W swej strukturze program „Trefliki w przedszkolu” jest dostosowany do potrzeb i możliwości dzieci w wieku 3-6 lat. Można to dostrzec między innymi w tabelarycznym układzie treści programowych. W poszczególnych obszarach podstawy programowej autorka określiła osiągnięcia dziecka 3-4 letniego, pięciolatka i sześciolatka. Dzięki takiej strukturze nauczyciel uzyskuje możliwość dostosowania działań do poziomu rozwojowego każdego dziecka oraz poczucie ciągłości oddziaływań. Może tę wiedzę wykorzystać przy planowaniu pracy, tworzeniu narzędzi diagnostycznych. Jednocześnie nie jest to ograniczenie w postrzeganiu dziecka. Mając na uwadze indywidualny potencjał dzieci, nauczyciel może wprowadzać je na „wyższy poziom” rozwoju, gdyż posiada dzięki zastosowanemu układowi programu przejrzystość treści nauczania. W programie nauczyciele odnajdą również propozycje metod, form pracy. Cenną sugestią jest określenie warunków lokalowych, które są niezbędne do realizacji programu. Ta informacja może być bardzo istotna dla nauczycieli rozpoczynających pracę w zawodzie. Opis wszystkich wymienionych komponentów ułatwia wybór programu i późniejszą z nim pracę, zwiększając świadomość nauczycieli i sprawstwo w procesie edukacji.
Innowacja pedagogiczna dla dzieci 3 -6 letnich ,,Ziemia, powietrze, woda czyli przedszkolak w słonecznym kręgu żywiołów”
Jakość nauczania i wychowania dziecka jest sumą wszechstronnej edukacji koncentrującej się wokół celów i zadań zawartych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego. Jej pełna realizacja jest ściśle powiązane z edukacją ekologiczną, która powinna stanowić istotne element w kształtowaniu osobowości dziecka.
Rolą placówki przedszkolnej jest bowiem nie tylko edukować przyszłe pokolenia, ale również wychowywać w duchu poszanowania środowiska, w którym żyje i rozwija się.
Prezentowana innowacja stanowi istotę przyrodniczo – artystycznego profilu naszego przedszkola. Jej cele są wynikiem dotychczasowych osiągnięć placówki w tym zakresie oraz bogatych doświadczeń, które ugruntowały pozycję placówki w środowisku lokalnym.
Wszelkie działania podejmowane na rzecz ekologii i zrównoważonego rozwoju są akceptowane przez społeczność przedszkolną i rodziców, którzy są aktywnymi partnerami przedszkola na rzecz szerokiej edukacji ekologicznej i artystycznej naszych wychowanków.
Jednym z istotnych czynników powstania innowacji jest aktywna współpraca przedszkola z miejskimi i ogólnopolskimi organizacjami i stowarzyszeniami działającymi na rzecz ekologii. Liczne akcje i przedsięwzięcia o charakterze ekologicznym, szeroka edukacja dzieci i społeczeństwa wpływa na systematyczną zmianę postaw oraz zachować zarówno dzieci, rodziców, jak i mieszkańców naszego miasta.
,,Skąd się biorą produkty ekologiczne ?”- organizator Państwowa Inspekcja Sanitarna. Program „Skąd się biorą produkty ekologiczne?” został opracowany wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Celem programu jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat. Główne założenie programu: zrozumienie czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne, kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych, propagowanie zdrowego stylu życia, zwiększanie wiedzy i świadomości przedszkolaków o nawykach higieniczno-zdrowotnych.
Akademia Zdrowego Przedszkolaka ma na celu utrwalenie wśród rodziców, dzieci oraz personelu przedszkolnego wiedzy o tym, jak zdrowo się odżywiać, jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w domu i poza nim, jak zapobiegać chorobom oraz minimalizować ich skutki, a także jak dbać o odporność dzieci w okresie wzmożonej zapadalności na grypę i przeziębienia. Zespół ekspertów Akademii Zdrowego Przedszkolaka opracowuje materiały edukacyjne w formie warsztatów (opartych głównie na zabawach) i prezentacji, które mają angażować do wspólnej pracy pracowników przedszkoli, rodziców i dzieci. Akademia ma charakter ogólnopolski.
Program Kubusiowi Przyjaciele Natury to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli, organizowany przez markę Kubuś. Celem programu skierowanego do przedszkolaków w całej Polsce jest zachęcanie dzieci do dbania o środowisko naturalne. Głównym zadaniem małych uczestników jest przygotowanie szeregu projektów ekologicznych, np. uprawianie ogródków, organizowanie przyrodniczych wycieczek oraz ekologicznych akcji z okazji Dnia Marchewki, Pierwszego Dnia Wiosny, konkursów plastycznych oraz przedstawień dla rodziców i wiele innych ekologicznych działań.
Ratowniczek pomaga Ci pomagać – to program przygotowany przez Polski Czerwony Krzyż, który przybliża dzieciom podstawowe zagadnienia pierwszej pomocy i zapobiegania wypadkom. Dostarczając zabawy, Ratowniczek pokazuje dzieciom, w jaki sposób można uniknąć wypadków, a także jak należy zachować się w sytuacji, gdy zdarzy się wypadek.
„Super Wiewiórka Przyjaciółka Oli i Kuby” – program przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat. Celem strategicznym programu jest wzmocnienie procesu edukacji, kształcenia oraz wychowania dzieci w wieku przedszkolnym: wykształcenie nawyków dbałości o bezpieczeństwo, higienę, tolerancję i pomoc potrzebującym.
,,Drogowe ABC” – PCK – Program „Drogowe ABC” propaguje wartości i wzorce związane z odpowiedzialnym i bezpiecznym poruszaniem się w ruchu drogowym tj. przechodzenie przez jezdnię, jazda na rowerze, czy hulajnodze. Uczestnicy programu poprzez połączenie nauki i zabawy zdobywają informacje na temat bezpieczeństwa na drodze, numerów alarmowych oraz poznają podstawy udzielania pierwszej pomocy. Edukacja przedszkolna to najlepszy moment, by zacząć budować wśród dzieci prawidłowe postawy i promować odpowiednie wzorce zachowań.
,,Czyste powietrze wokół nas” organizator Państwowa Inspekcja Sanitarna. Program „Czyste Powietrze Wokół Nas” realizowany jest od 2008 roku. Dostosowany jest do dzieci w wieku 5-6 lat. Głównym celem programu jest zwiększenie wiedzy rodziców w zakresie ochrony dzieci przed narażeniem na działanie dymu tytoniowego oraz kształtowanie świadomych, asertywnych postaw wśród dzieci dotyczących ochrony własnego zdrowia, w przypadku bezpośredniego kontaktu z osobami palącymi.